PROGRAMM


e Kooperation mit

Ulla Rauter

http://www.ullarauter.com/


Ulla Rauter, geboren 1980 in Wiener Neustadt, Niederösterreich, studierte Transmediale Kunst an der Universität für Angewandte Kunst Wien.
Sie arbeitet als Medienkünstlerin und Musikerin an der Schnittstelle von Klangkunst und Bildender Kunst – ihre Werke umfassen performative Skulpturen, musikalische Performances und selbstgebaute Instrumente.
2010 gründete sie mit Christine Schörkhuber die ährliche Hörschau “Klangmanifeste”. Seit 2013 ist sie Lehrbeauftragte an der Abteilung Digitale Kunst der Universität für Angewandte Kunst Wien.
2008 Förderpreis der Karl-Anton-Wolf-Stiftung im Rahmen des 1. Ö1-Talente-Stipendiums, 2011 Startstipendium des BMUKK, 2014, Artist in Residence, Nordic Artists’ Center Dale in Norwegen, 2015 Artist in Residence, Auslandsateliersstipendium des BKA Österreich, 2017 Staatsstipendium für Video- und Medienkunst des BKA Österreich

Ulla Rauter, born 1980 in Wiener Neustadt, Lower Austria, studied Transmedia Art at the University of Applied Arts Vienna.
She works as a media artist and musician at the interface of sound art and visual art - her works include performative sculptures, musical performances and self-made instruments.
In 2010 she founded the annual audio exhibition "Klangmanifeste" with Christine Schörkhuber. Since 2013 she is a lecturer at the Department of Digital Art of the University of Applied Arts Vienna.
2008 Award of the Karl-Anton-Wolf-Stiftung as part of the 1st Ö1-Talente-Scholarship, 2011 Start scholarship of the BMUKK, 2014, Artist in Residence, Nordic Artists' Center Dale in Norway, 2015 Artist in Residence, International Studio Scholarship of the BKA Austria, 2017 State scholarship for video and media art of the BKA Austria

























 


  
   


exhibition/Ausstellung:

Beste Erener
Rick Hyslop
Chris Janka

Verena Mayrhofer

Georg Nussbaumer
Patricia J. Reis

Jakob Schauer
Christine Schörkhuber
Stefan Voglsinger


Performances:

Mauro Hertig

Antoni Rayzhekov
Hui Ye + Marco de Ana + Reinhard Mayer
Luiza Schulz
LeviSchneidi
bimM
Maschinenraum Allstars

Podiumsdiskussion:

What do we DIY now?

Expeditionsperformances:

Darja Shatalova
Zosia Hołubowska

Severin Gombocz

Maschinenraum:

„Maschinenraum – evolving narrative“

Maschinenraum im Maschinenraum
Stefan Arztmann
Verena Dürr
Jakob Gnigler
Paul Gründorfer
Sarah Howorka
Ilse-Aichinger Haus
Schayan Kazemi
Maria Koller
Fabian Liszt
Ulla Rauter
Patricia J. Reis
Michael Sarcault
Christine Schörkhuber

Stefan Tiefengraber
Stefan Voglsinger

ARCHIV:    2010  |  2011  |  2012  |  2013  |  2014